Majorka czy to wyspa idealna ?

Majorka to największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska. Nam podobnie jak Francuski Montresor, o którym Wam pisaliśmy jakiś czas temu, ta wyspa jest szczególnie bliska. Regularnie odwiedzamy ją od wielu, wielu lat, z każdym rokiem zachwycając się jeszcze bardziej jej pięknem. 

Przez wielu Majorka uznana jest za najpiękniejszą wyspa hiszpańskich Balearów. Panujący tu łagodny i ciepły śródziemnomorski klimat jest idealny na wypoczynek jak i posiadanie swojego „drugiego domu”. Majorka bowiem zachwyca wielobarwnym krajobrazem i niezliczoną liczbą atrakcji. Znajdziecie tu rajskie plaże, strome klifowe wybrzeże jak i góry, a między tym wszystkim romantyczne zabytkowe miasteczka.

Historycznie pierwsze wzmianki o wyspie i osiedleniu się na niej ludzi pochodzą już z około 720-5000 lat p.n.e. Natomiast my dziś skupimy się na trochę bliższych nam czasach. Zacznijmy od Polskiego wątku który rozpoczyna się już w latach 1838–1839 kiedy to przez jakiś czas gościł na wyspie Fryderyk Chopin, co upamiętnia otwarte w 1929 muzeum kompozytora położone wśród gór Sierra de Tramuntana  miejscowości Valldemossa. Chopin spędził tu jedną z mroźnych zim wraz z George Sans. Sławny kompozytor udał się na Majorkę , ponieważ miał korzystać z pozytywnego wpływu tutejszego klimatu na swój stan zdrowia. Tu Historia zatacza pewnego rodzaju koło.

Sięgając do początków powstania miejscowości w XIV wieku, osiedlił się w niej król Sancho I, który nakazał wybudować piękny  pałac Real Cartuja de Jesús de Nazaret na wzniesieniu u podnóża gór. Dzięki tym warunkom Valldemossa idealnie pasowała Królowi do jego choroby na którą cierpiał. Sancho I chorował bowiem jak Fryderyk Chopin na astmę, a w górach czuł się lepiej, przez co spędzał w pałacu większość swojego czasu aż do śmierci.

Dziś Valldemossa czyli jedno z romantycznych miasteczek na Majorce to niezwykle ujmujące i malownicze miejsce, pełne pięknych zakątków, klimatycznych restauracji, kawiarni i hoteli. Miasteczko jest kolorowe, eleganckie i posiada niesamowitą atmosferę. Obecnie to to drugie po Palmie najczęściej odwiedzane miasto na Majorce a dodatkowo  najwyżej położona miejscowość na wyspie.

W latach 50 wraz z przyjazdem turystów z Europy Zachodniej i Środkowej, na Balearach rozpoczął się ogromny rozwój turystyczny. W tym samym czasie dokładnie w 1950 r. na Majorce wylądował pierwszy samolot charterowy. W tym momencie nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, co to oznacza i jak potoczą się losy wyspy. Nadeszły lata 60 i 70 w których wraz z rozwojem masowej turystyki nastąpiła rewolucja urbanistyczna. Dzięki tym wydarzeniom Majorkańczycy cieszyli się najwyższym standardem życia w Hiszpanii, a 80% ich gospodarki opierało się na turystyce (oczywiście opiera się w dalszym ciągu). 

Majorka pełna jest pięknych miasteczek które warto zobaczyć a pisać można o nich godzinami, bowiem miejscowości te są wyjątkowe – eleganckie, zadbane, pełne kwiatów, starej architektury i świetnych restauracji. Spacerowanie ich uliczkami to  przyjemność i raj dla fotografów oraz fanów klimatycznych miejsc. Jeżeli lubicie śródziemnomorskie klimaty i zwiedzanie takich miejsc, Majorka to wyspa idealna dla Was. My obiecujemy że wrócimy nie tylko na Majorkę, ale i do kolejnych artykułów o tym wyjątkowym miejscu. 

Fot. Artur Dzieniszewski